Logowanie do LIBRUSa
„Jasełka z Małym Księciem”

„Jasełka z Małym Księciem” w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

 

1 stycznia sala gimnastyczna Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej wypełniła się widzami, którzy przybyli obejrzeć „Jasełka z Małym Księciem” w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Proboszcz parafii – Ks. Tadeusz Dziedzic.

Spektakl rozpoczął się konferencją upadłych aniołów obradujących nad sposobami zniszczenia miłości wśród ludzi i miłości do Boga. Diabełki trafnie zauważyły, że należy odebrać ludziom czas, aby zerwać ich wzajemne więzi i więź z Bogiem. W kolejnych odsłonach aktorzy zaprezentowali, co jest ważne w życiu współczesnych dzieci, nastolatków i dorosłych. Okazuje się, że są zajęci sobą i swoimi sprawami, ich czas pochłaniają praca, zabawa, Internet, telewizja, zakupy. Następnie Mały Książę szukający przyjaciół na Ziemi stwierdził, że ludzie zapominają o tym, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, a w życiu liczy się tylko miłość. Cały świat zmienia się, gdy Miłość przychodzi na Ziemię. Uczniowie wcielili się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Podziękowali Mu za to, że nie narodził się w luksusie i bogactwie, ale ukochał ludzką rodzinę; wybrał tę najprostszą i najuboższą, a w niej uświęcił ludzką miłość. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki wykonane przy akompaniamencie przez szkolny chórek oraz solowe występy Anny Filipiak i Otylii Płoskonki. Piękna scena i dekoracja dopełniły całości.

Nasi uczniowie spisali się na medal. Udowodnili, że potrafią być samodzielni, odpowiedzialni i że można na nich liczyć. A publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami za dostarczenie głębokich duchowych przeżyć i skłonienie do refleksji nad tajemnicą narodzin Króla, który jest Miłością.

Za ogromny trud włożony w reżyserię i inscenizację jasełek składamy podziękowania uczniom oraz opiekunowi – pani Katarzynie Filipiak.

 

 

 

Dorota Borowiec