„Jesienny” Turbacz zdobyty

„Jesienny” Turbacz zdobyty

 

Dnia 10.10.2022 r. uczniowie klasy siódmej wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Nawarą oraz z p. Justyną Łazorko wyruszyli na najwyższy szczyt leżący w Gorcach – Turbacz. Jego wierzchołek wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m i znajduje się w centralnym punkcie pasma. Dzięki swojemu położeniu można do niego dotrzeć z przeróżnych kierunków. Najpopularniejszy szlak prowadzi z Koninek i właśnie stamtąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę pod opieką przewodnika górskiego p. Łukasza.

Wyruszyliśmy szlakiem niebieskim przez polanę Szałasiska, Suchy Groń, Czoło Turbacza, Halę Turbacz, do schroniska oraz na szczyt. Czas wejścia to około 2,5 godziny. Przepiękna pogoda oraz wspaniałe widoki na rozległe gorczańskie lasy i polany z panoramą na pobliskie Tatry i Pieniny wpływały na nas pozytywnie. Doskonale widoczne były szczyty Beskidu Wyspowego: Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz oraz Beskidu  Żywieckiego – Babia Góra.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Polanie Turbacz pod Ołtarzem Szałasowym. W tym miejscu w dniu 17 września 1953 r. Karol Wojtyła odprawił Mszę świętą w drzwiach szałasu.

Do domu wracaliśmy w bardzo dobrych humorach. Już dziś nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki w góry.

 

K. Nawara