101. rocznica odzyskania Niepodległości

 

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

 

    Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dla uczczenia tego wspaniałego wydarzenia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie o godzinie 11:11 zaśpiewali hymn narodowy, wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.      Uczniowie klas IV oraz V wyrecytowali patriotyczne wiersze, które dotarły do wszystkich serc. Udział w akademii wziął także szkolny chór, który zaśpiewał piękne, polskie pieśni: „Piechota”, Ojczyzno ma”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Na koniec Pani dyrektor wygłosiła ujmującą przemowę związaną z tym oto świętem. Kamil Cieżak

 

 

 

Pamiętamy!

 

    Narodowe Święto Niepodległościświęto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

 

   Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości,   a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.

 

  8 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandarów i o 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego wraz z 15. tysiącami innych szkół. Tym samym wzięliśmy udział w patriotycznej akcji „Szkoła do hymnu”. 

 

    Następnie młodzież przedstawiła program przygotowany pod kierunkiem Doroty Borowiec przybliżający społeczności szkolnej tematykę i powagę święta. Całość idealnie dopełnił występ szkolnego chóru pod przewodnictwem pana Łukasza Szlachetki i Izabeli Obajtek.                                                                                     

   Uczniowie poprzez piękne recytowanie wierszy przypomnieli nam o trudach naszych przodków, poświęcający swoje życie w imię wolności. Całość dopełniły wzruszające pieśni patriotyczne. Zaprezentowany przez uczniów program artystyczny podkreślił wyjątkowość święta. Akademia była wspaniałą lekcją historii. Anna Dymała