Biblioteka

 

 

 

 

Biblioteka szkolna
zaprasza uczniów:

 

PONIEDZIAŁEK 845 - 1245

WTOREK 900 - 1230
SRODA 800 - 1330
CZWARTEK 850 - 1150
PI
ATEK 850 - 1150

 

 

 

Drodzy Uczniowie! Drodzy Rodzice!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ruszamy ze zdalnym nauczaniem. Ministerstwo Cyfryzacji wraz    z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowały specjalny serwis dla uczniów i nauczycieli z materiałami edukacyjnymi pod adresem: 
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje. Można na niej znaleźć m.in. tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu. Do dyspozycji zdających egzaminy pozostaje strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jeśli nie zdążyliście skorzystać z biblioteki szkolnej możecie to uczynić w bibliotekach cyfrowych.

Poniżej, aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

 

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

O KORONAWIRUSIE

Masz tę moc

Świetny i darmowy ebook o koronawirusie dla dzieci (i nie tylko). Od Wydawnictwa Olesiejuk. Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu? 

 

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

iCzytam.pl

Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek onnline i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

 

Audiobooki

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

 

Do dyspozycji mamy też platformę https://epodreczniki.pl/. Z uwagi na możliwe obciążenie podane strony mogą mieć chwilowe problemy z działaniem.

 

Zamieszczamy także trochę pomysłów na spędzenie czasu w domu, propozycji jak się bawić i uczyć.

 

Biblioteka szkolna mieści się na I piętrze. Składa się z:

  • z działu wypożyczeń, z którego udostępniane są do domu lektury obowiązkowe, inne pozycje literatury pięknej, w tym dla najmłodszych czytelników,
  • małej czytelni, w której można skorzystać z czasopism, księgozbioru podręcznego lub odrobić pracę domową,
  • internetowego centrum informacji multimedialnej – z 3 stanowiskami komputerowymi wykorzystywanymi do celów edukacyjnych.

 

Koordynatorem pracy biblioteki szkolnej jest pani Urszula Pietrzak.

 

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

1.      Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami,
a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.

2.     Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.

3.     Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki
i czytania.

4.     Książki wychowują.

5.     Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.

6.    Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.

7.     Książki rozwijają pasje u dzieci.

8.     Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.

9.     Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.

10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.