Logowanie do LIBRUSa
Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

 

Od początku roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej znów prężnie działa Szkolne Koło Wolontariatu. Zakończono właśnie dwie akcje charytatywne - „Wyprawka dla Żaka” i „Kup Pan szczoteczkę”. W ramach pierwszej akcji, organizowanej corocznie przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK, prowadziliśmy zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin znajdujących się w tragicznej sytuacji materialnej, uczniów z rodzin wielodzietnych, a także wychowywanych przez samotnych rodziców. Dzięki tej pomocy w nowym roku szkolnym obdarowane dzieci zostały wyposażone w niezbędne do nauki przybory. Druga z akcji miała na celu zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla dzieci z Afryki. Była to III edycja tej akcji prowadzonej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Ze strony internetowej fundacji można się dowiedzieć, że od czterech lat dzięki tej akcji w jednej z afrykańskich szkół dzieci codziennie myją zęby: „Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie!” To dla tych dzieci wielka radość, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły cieszyć się pięknym uśmiechem.

Szkolni wolontariusze kontynuują akcję „Wkręć się w pomaganie” mającą na celu pomoc dzieciom niepełnosprawnym poprzez zbieranie plastikowych zakrętek. Uczniowie bardzo chętnie przynoszą zakrętki, które następnie są segregowane kolorami. Dzięki tej akcji osoby niepełnosprawne mogą uzyskać dodatkowe fundusze na leczenie. Uczniowie zbierają też monety o nominałach 1-, 2- i 5-groszowych, włączając się w akcję „Gorączka Złota” organizowaną przez PCK, mającą na celu dofinansowanie wyjazdów na kolonie letnie dzieciom z ubogich rodzin. Aby pomóc pacjentom misyjnych szpitali, kontynuujemy akcję „Opatrunek na ratunek” organizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Polega ona na zbiórce opatrunków: bandaży, kompresów, gaz, plastrów opatrunkowych, rękawiczek gumowych i wat. Nasza szkolna akcja „Dzień Babeczki” cieszy się dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów, nie wyłączając przedszkolaków. Polega ona na sprzedaży babeczek, a dochody są przeznaczane na cele charytatywne. Co tydzień wolontariuszki sprzedają babeczki upieczone przez siebie lub innych uczniów i nauczycieli.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy bardzo chętnie włączają się w akcje. Dzięki Wam udało się pomóc wielu potrzebującym. Dziękujemy za zaangażowanie, dzięki któremu możemy sprawić radość niejednemu dziecku – podkreślają szkolni koordynatorzy akcji.

 

Dorota Borowiec

Urszula Szyrszeń