Dzień Edukacji Narodowej

 Podczas uroczystej Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasince Małej skierowali serdeczne życzenia do nauczycieli i pracowników szkoły. Wyrazili wdzięczność za pomocne dłonie i gorące serca, za cierpliwość i poświęcenie w przekazywaniu wiedzy. Mottem akademii była sentencja Cypriana Kamila Norwida: „Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce”. Poetyckimi piosenkami i wierszami uczniowie okazywali wdzięczność za trud włożony w wychowanie, za dar nauki i odpowiedzialne przewodnictwo na trudnej szkolonej drodze.

     Zatrzymajmy się na chwilę nad przepiękną piosenką Boba Dylana, mistrzowsko zaśpiewaną przez utalentowanych uczniów naszej szkoły. Przypomnijmy sobie słowa i melodię, one znakomicie oddają zmagania nauczycieli i uczniów, aby mądrym i dobrym człowiekiem się stać: „Przez ile dróg musi przejść każdy z nas,/ By móc człowiekiem się stać?/ Przez ile ksiąg pisze się ludzki byt,/ Nim wolność wypisze w nim ktoś?/ Przez ile lat nie odważ się nikt/ zawołać, że czas zmienić świat!/ Odpowie ci wiatr wiejący przez świat./ Odpowie ci bracie tylko wiatr.”

     Akademię zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Ksiądz Prałat Tadeusz Dziedzic, Ksiądz Prałat Jan Zając, Pani Dyrektor Zofia Żak, zasłużeni nauczyciele i pracownicy tej szkoły: Maria Stożek, Barbara Szlaga, Elżbieta Piwowar, Bronisława Szczypka, Maria Karpierz.   

     Pani dyrektor Magdalena Obajtek złożyła wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły życzenia satysfakcji z wykonywanej pracy, będącej pełną zapału pasją, docenianą przez uczniów i rodziców. EC

 

„Człowiek jest wielki nie tylko przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” ( Jan Paweł II )

 

   Dzień Nauczyciela

 

     W piątek 11 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość ta była wyrazem wdzięczności dla wszystkich naszych nauczycieli, pracowników szkoły, katechetów oraz zaproszonych nauczycieli emerytów.

Przedstawienie przygotowali uczniowie wielu klas pod kierunkiem pani Joanny Kubowicz i pana Łukasza Szlachetki. Młodzi artyści piękną piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy w roku szkolnym dzień. Wiele ciepłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie w ten sposób docenili trud nauczania i przekazywania wiedzy.

      14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli. Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które ustanowione zostało w 1972 roku. Obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Jest to święto państwowe. W szkołach organizowane są uroczystości i akademie. Podczas nich składane są nauczycielom życzenia i podziękowania. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

      W różnych krajach nauczyciele obchodzą swoje święto w różnych dniach. Na przykład na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji - 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komenskiego. Oprócz Dni Nauczyciela w poszczególnych krajach istnieje jeden - pod patronatem UNESCO. Obchodzony on jest 5 października na pamiątkę podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” w 1966 roku. W każdym razie Dzień Nauczyciela jest świętem podziękowania za trudną, ale jakże piękną pracę nauczyciela.

     Dobrze wiemy, że wszystkie dni w roku szkolnym powinny być nieustannym podziękowaniem za wskazówki, każde dobre słowo, motywację, serce i pomoc w odkrywaniu piękna otaczającego nas świata.

 

     Zacytuję tutaj wspaniałe słowa: „Nauczyciel widzi więcej niż twarze dzieci - stara się zobaczyć ich dusze”. Te słowa dotyczą właśnie naszych nauczycieli, ponieważ oni są dla nas wzorem, przykładem, wsparciem, i pomocą. To oni odkrywają nasze talenty, zalety i dobre strony. Starają się pomóc nam „rozwinąć skrzydła i szybować do przodu”. Pełnią niezwykle ważną rolę w naszym życiu.

      Z wielkim szacunkiem i wyrazami głębokiej wdzięczności za dotychczasowe zaangażowanie chylimy przed Wami drodzy pedagodzy i katecheci czoła. Życzymy Wam wiele sił, zdrowia i wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Kierujemy do Was te słowa: „Kiedy pójdę w świat, w daleką drogę i gdy ciężko będzie mi. Gdy pomyślę: "już nie mogę". Wtedy w myślach będziesz Ty. Bo uczyłeś mnie, by walczyć, By po słusznej stronie iść.” Ania Stożek.