Dzień Misyjny

Dzień Misyjny w naszej szkole

      Dnia 16 października 2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień Misyjny. Uczniowie najmłodszych klas przebrani byli za dzieci ze wszystkich stron świata, natomiast starsi uczniowie ubrali się w kolory kontynentów.      

      Odwiedziły nas siostry zakonne z Nigerii, które przez dłuższy czas pracowały na misjach w różnych krajach, a od dwóch lat mieszkają w Polsce. Opowiadały nam o tradycjach, ubraniach oraz kulturze na świecie. Koleżanki i koledzy odegrali scenkę: „Rozmowy kontynentów”, szkolny zespół zaśpiewał piosenki. Siostry poprosiły kilku uczniów, aby przebrali się w stroje charakterystyczne dla różnych kultur. Potem ciekawie opowiadały o ich znaczeniu, tradycjach i  zwyczajach.  Razem    z księdzem proboszczem, który także kilka lat był misjonarzem, zaśpiewaliśmy piosenkę w języku nigeryjskim. Jedna z sióstr pomagała nam śpiewać, przygrywając na gitarze.            

      Dzień Misyjny był dla nas kolejną ciekawą lekcją. Poznaliśmy codzienne, bardzo ciężkie życie dzieci w biednych krajach. One nie mogą się uczyć tak jak my. Muszą pracować, często są głodne, nie mają dobrych warunków do nauki - dowiedzieliśmy się, że warto pomagać. Natalia Cieżak

 

   Praca na misjach jest ciężka. Misjonarze zaczynają od poznania codziennego życia mieszkańców, ich problemów i zapotrzebowań. Muszą nauczyć się ich języka, poznać ich tradycje, obyczaje i kulturę. W miarę możliwości udzielają najpotrzebniejszej pomocy medycznej, moralnej i materialnej. Motywują młodych do zdobywania wykształcenia, starają się umożliwić im naukę czytania, pisania, a także edukację w zakresie higieny i zdrowia, uprawy roli oraz rzemiosła.    

   Siostry w ciekawy sposób opowiedziały nam o swojej pracy w Nigerii. Jest to największe pod względem liczby mieszkańców państwo afrykańskie (ponad 190 mln i 7 miejsce na świecie). Mieści się w Afryce Zachodniej. Na terenie Nigerii używa się ok. 510 różnych języków. Tamtejsze dzieci są bardzo biedne. Nie mają zabawek, ale potrafią je własnoręcznie wykonywać, siostry nam kilka pokazały. Na zdjęciach widzieliśmy, jak dzieci ciężko pracują, noszą wodę, sprzedają na targu różne produkty. Nie stać je na przybory szkolne i na książki. Uczą się na pamięć lekcji, które nauczyciele piszą na ścianach prowizorycznej szkoły.  

   Nasza szkoła włączyła się w 2018 r. w adopcje misyjną. Zaadoptowaliśmy dziewczynkę z Indii Muskan Jugar. Wspieramy ją, aby się mogła uczyć.

    Myślę, że piękne słowa hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnego będą wywoływać cieple i miłe wspomnienia Dnia Misyjnego w naszej szkole: „Otwórzmy serca, otwórzmy dłonie dla dzieci całego świata, Bożą miłością serce niech zapłonie dalekiej siostry i brata”. Ania Stożek