DZIEŃ MISYJNY

            26.10.2022 r. na zaproszenie Pani Dyrektor  Magdaleny Obajtek, Pani Wicedyrektor Katarzyny  Filipiak i Diakona Grzegorza Liputa naszą szkołę odwiedził ks. Prałat Tadeusz Dziedzic - Proboszcz kasińczańskiej parafii.

Do tego uroczystego spotkania  cała społeczność szkolna odpowiednio się przygotowała. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III założyli  barwne stroje, które noszą ich rówieśnicy w różnych krajach na świecie.  Natomiast uczniowie klasy  IV ubrani byli  na żółto,  klasa V  na zielono, klasa VI na niebiesko,  klasa VII na czerwono, klasa VIII na biało. Występujący artyści przypomnieli nam symbolikę tych kolorów. Oznaczają one poszczególne kontynenty. Kolor zielony oznacza Afrykę i nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów tropikalnych. Kolor czerwony symbolizuje Amerykę, podkreśla kolor skóry Indian, rdzennych mieszkańców Ameryk. Kolor biały oznacza Ojca Świętego    i kolor skóry Europejczyków. Kolor niebieski jest charakterystyczny dla Oceanii. Przypomina Ocean Spokojny, na którym rozsiane są liczne wyspy. Kolor żółty cechuje ludy Azji, najliczniejsze na świecie. W czasie spotkania towarzyszyły nam radosne, religijne pieśni     z akompaniamentem różnych instrumentów. Ksiądz  Proboszcz na misjach przebywał 15 lat, więc podzielił się z nami wspomnieniami i  przemyśleniami z Tanzanii. Nie zabrakło zabawnych historyjek, które zapewne wszyscy doskonale zapamiętają. Uczniowie mieli też możliwość obejrzenia cennych pamiątek przywiezionych z dalekich misji.

Na zakończenie wszyscy wesoło zaśpiewali piosenkę „Kumbaya my Lord”.  Pięknym przesłaniem tego radosnego spotkania niech staną się słowa księdza Tadeusza „Szanujmy każdą kromkę chleba, bo są kraje, gdzie go brakuje”.

 Oczywiście nie mogło zabraknąć serdecznych życzeń od Pani Dyrektor i Przedstawicieli Uczniów z okazji imienin Księdza Tadeusza. Spotkania misyjne są już naszą szkolną tradycją. Mamy nadzieję, iż uda nam się je kontynuować i za rok   spotkamy się ponownie w tak sympatycznym gronie.

Justyna Łazorko