Logowanie do LIBRUSa
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych i Panien Niezłomnych

 Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych i Panien Niezłomnych

 

2 marca 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej obchodziliśmy jedno z najmłodszych a zarazem najsmutniejszych polskich świąt - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu - losy poległych i pomordowanych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

Uczniowie pod kierunkiem Pani Joanny Kubowicz przypomnieli w programie artystycznym tragiczną historię żołnierzy, o których pamięć przez lata nie była przywoływana, a którzy z poświęceniem życia stawili opór próbie sowietyzacji Polski. Wysłuchaliśmy utworu „Idę dziś walczyć, mamo” w wykonaniu uczniów kl. IV oraz szczególnie wzruszającego występu gimnazjalistki Anny Filipiak, która zaprezentowała piosenkę „Jedna chwila” o heroizmie i poświęceniu Danuty Siedzikówny (Inki) - młodej dziewczyny, która za marzenia o niepodległej Polsce zapłaciła najwyższą cenę. Przejmująca recytacja Aleksandry Cieżak (kl. III gim.) wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę” z podkładem muzycznym doskonale oddała dramatyzm tamtych chwil.

            Na zakończenie akademii głos zabrała Dyrektor ZPO - Pani Anna Piwowarska, która podziękowała za przygotowanie tej niepowtarzalnej lekcji historii i godne uczczenie pamięci zapomnianych bohaterów.

 

Dorota Borowiec