Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

10 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie młodzież gimnazjum przedstawiła program słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem polonistek – Doroty Borowiec i Małgorzaty Łabuz – przybliżający społeczności szkolnej tematykę święta.  

Uczniowie w kilku scenkach opowiedzieli o utracie niepodległości, zaborach i o radości ze wskrzeszenia Polski w 1918 r. W tok narracji wpleciono utwory poetyckie skłaniające do refleksji nad przeszłością i współczesnością naszej ojczyzny. Wspaniałą ozdobą przedstawienia był występ szkolnego chóru prowadzonego przez Panią Elżbietę Strug i Pana Łukasza Szlachetkę. Wykonano kilka pieśni patriotycznych, a publiczność aktywnie włączyła się w śpiew. Był też wzruszający występ solowy uczennicy kl. III b Barbary Lis, która zaprezentowała utwór „Wolność” z repertuaru zespołu „Chłopcy z Placu Broni”.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Anna Piwowarska wyraziła słowa uznania pod adresem uczniów, którzy pięknie zaprezentowali program artystyczny, czym podkreślili wyjątkowość tego święta oraz zaznaczyła, że takie akademie są wspaniałą lekcją historii, ponieważ przypominają nam o walce naszych przodków za wolność i lepszą przyszłość.

   Dorota Borowiec