Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski  Dzień Praw Dziecka

Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Podkreśla ona , iż każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa.             

Na ten szczególny dzień wymowny apel  przygotowali uczniowie klas III oraz VI  pod kierunkiem Pani Pedagog Eweliny Filipiak oraz Anny Chmiel.  Była to doskonała okazja aby na chwilę się zatrzymać i z bliska popatrzeć na świat oczami najmłodszych. W scenariuszu wykorzystane zostały wiersze poświęcone problematyce zagrożeń, jakie czyhają na dzieci. Znalazły się w nich także rady, jak młodzi ludzie mogą bronić się przed różnymi niebezpieczeństwami – mają prawo powiedzieć NIE. Uczniowie apelowali do dorosłych o zrozumienie praw, należnych najmłodszym członkom społeczeństwa. Przedstawiono zebranym podstawowe prawa dzieci: prawa socjalne, prawa kulturalne oraz prawa społeczne. Cały występ uwieńczył piękny występ Julki. Zaśpiewała piosenkę   z repertuaru Piotra Rubika –  „To cała prawda”.

Pani dyrektor Magdalena Obajtek podkreśliła, iż  każde dziecko  w szkole ma prawo czuć się bezpieczne. Uczniowie powinni się szanować i wspierać. Każdy powinien otrzymać „pomocną dłoń”  w potrzebie. Wszyscy powinni pamiętać , że korzystając z własnych praw nie mogą ograniczać praw innych –  kolegów, koleżanek. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa .