Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

W 2022 roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, przywrócona została organizacja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 27 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej odbyły się eliminacje powiatowe, których organizatorami są Komenda Powiatowa Policji w Limanowej i Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej. Honorowy patronat nad turniejem objęli Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski oraz Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna.

Do konkursu przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych, które uzyskały najlepsze wyniki w eliminacjach gminnych – 9 drużyn w kategorii uczniów w wieku 10-12 lat (Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olszówce, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach, Szkoła Podstawowa w Jurkowie, Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu, Szkoła Podstawowa w Laskowej, Szkoła Podstawowa w Szyku, Szkoła Podstawowa w Zbludzy) i 9 drużyn uczniów w wieku powyżej 12 lat (Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej,  Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach, Szkoła Podstawowa w Wilczycach, Szkoła Podstawowa w Zbludzy, Szkoła Podstawowa w Szyku, Szkoła Podstawowa w Łukowicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej).

Pierwszy etap zawodów polegał na rozwiązaniu testu zawierającego pytania dotyczące zagadnień ruchu drogowego. Po części pisemnej zawodnicy wykonywali zadania praktyczne – mieli za zadnie pokonać rowerowy tor przeszkód. Na koniec zmagań każda drużyna sprawdziła swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. O zwycięstwie decydowała suma punktów uzyskana przez szkoły w poszczególnych dyscyplinach. Reprezentacje szkół walczyły o awans do eliminacji wojewódzkich.

Turniej swoją obecnością zaszczycili: Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Limanowej młodszy inspektor Krzysztof Chochliński, naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy policji w Limanowej komisarz Daniel Strug, asystent wydziału ruchu drogowego komendy policji w Limanowej aspirant Maciej Bielak.

Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Limanowej organizacją rozgrywek zajmował się Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Daniel Strug. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Wicedyrektor MOS powiatu limanowskiego –  Feliks Piwowar wraz z żoną Teresą oraz sędziowie z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Powiatu Limanowskiego – Łukasz Szlachetka, Mateusz Dąbrowa, Piotr Patalita i Szymon Pałgan. Sprawdzeniem umiejętności z zakresu pierwszej pomocy zajmowali się ratownicy medyczni Auto – Moto – Klub z Limanowej na czele z Mirosławem Kają.

O sprawną organizację zawodów zadbali Dyrektor Szkoły Magdalena Obajtek oraz nauczyciele i pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej.

 

Wyniki klasyfikacji prezentują się następująco:

 

W klasyfikacji drużynowej:

- w kategorii uczniów w wieku 10-12 lat:

I miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej 
II miejsce – Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej
III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olszówce

- w kategorii uczniów w wieku powyżej 12 lat:

I miejsce – Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej
II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej 
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Wilczycach

Z kolei w klasyfikacji indywidualnej:

- w kategorii uczniów w wieku 10-12 lat:

I miejsce –  Kamil Kościelniak – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olszówce
II miejsce – Dawid Kowalski – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej 
III miejsce – Aleksandra Łabuz – Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej

- w kategorii uczniów w wieku powyżej 12 lat:

I miejsce – Karol Kucharczyk – Szkoła Podstawowa w Wilczycach
II miejsce – Maciej Kotarba – Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej
III miejsce – Kacper Opioła – Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej

Medale dla zawodników, którzy najlepiej poradzili sobie z rowerowym torem przeszkód trafiły do rąk Karola Kucharczyka (Szkoła Podstawowa w Wilczycach) i Szymona Stożka (Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej), a za najlepszą znajomość przepisów ruchu drogowego – do Kamila Kościelniaka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olszówce) i Martyny Kuczaj (Szkoła Podstawowa w Wilczycach).

Zwieńczeniem współzawodnictwa było wręczenie nagród. Dzięki ofiarności licznych sponsorów zwycięzcy oraz uczestnicy turnieju otrzymali oraz cenne nagrody rzeczowe – indywidualni zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach wiekowych zostali nagrodzeni medalami oraz rowerami, za miejsca czwarte i piąte przyznano hulajnogi i deskorolki, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali upominki w postaci sprzętu sportowo-elektronicznego. Zwycięskim drużynom wręczono okolicznościowe puchary oraz medale. Dyrekcja ZPO dzięki wsparciu lokalnych sponsorów zadbała o gastronomiczną stronę imprezy - przygotowano poczęstunek dla wszystkich uczestników, ich opiekunów oraz zaproszonych gości. Specjalne podziękowania otrzymali nauczyciele – opiekunowie drużyn, którzy przygotowali swoich podopiecznych do zawodów.

 

Dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Limanowej serdecznie dziękują za pomoc finansową i rzeczową sponsorom - lokalnym firmom oraz samorządowcom z naszego regionu. Organizację zawodów wsparli:

 

MIECZYSŁAW URYGA – STAROSTA LIMANOWSKI

BOLESŁAW ŻABA - WÓJT GMINY MSZANA DOLNA

ROBERT PYRZ – TARTAK USŁUGOWY HANDEL DREWNEM I TARCICĄ

ADAM PIEKARCZYK, JÓZEF PIEKARCZYK – TARTAK KASINKA MAŁA

MAŁOPOLSKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W NOWYM SĄCZU

ANDRZEJ MAREK SKOLARUS – PPHU MARKAM

ADAM SOŁTYS – WÓJT GMINY SŁOPNICE

BARBARA MARSZALIK, ANDRZEJ MARSZALIK, KRZYSZTOF MARSZALIK – ZAKŁAD PRODUKCJI PIECZYWA S.C.

KOPERNIAK SP. Z O.O. – SKLEP SPORTOWY

ANDRZEJ MALEC – „DREW-BUD” TARTAK

ZBIGNIEW POSTROŻNY – „ELZEP” ZAKŁAD ELEKTRYCZNY

WŁADYSŁAW BIEDA – BURMISTRZ MIASTA LIMANOWA

PAWEŁ PANDYRA – „DREW-PANDYRA” SKUP I SPRZEDAŻ DREWNA

PAWEŁ STAWARZ – WÓJT GMINY JODŁOWNIK

BENEDYKT WĘGRZYN – WÓJT GMINY DOBRA

MACIEJ ŁABUZ – „EURO-PARKIET” IMPORT-EKSPORT

CZESŁAW STOŻEK – ZAKŁAD USŁUG REMONTOWO-BUDOWLANYCH

MICHAŁ SKOLARUS – RESTAURACJA „WCZASOWA”

MICHAŁ FLIG – RESTAURACJA „MAGNOLIA”

FLORIAN SKOLARUS – FHU FLORIMEX MYJNIA SAMOCHODOWA

WOJCIECH LIS – USŁUGI UBEZPIECZENIOWE

SPÓŁKA TRASZKAN S.F.Z. SROKA

BOGDAN ŁUCZKOWSKI – WÓJT GMINY ŁUKOWICA

AGATA ŻĄDŁO – FHU „GRACJA”

STANISŁAW PIEKARCZYK – PRODUKCJA PARKIETU

WŁADYSŁAW SADOWSKI – WÓJT GMINY KAMIENICA

BEATA WIETRZYK – KWIACIARNIA „KWIATY U BEATY”

ZBIGNIEW SZEWCZYK – AGENCJA UBEZPIECZENIOWA „DORATEX”

PAWEŁ WIDZISZ – DREWNIANE CUDA Z KASINKI

TYMBARK – MWS SP. Z O.O.

SKLEP SILLA

BOGDAN PIETRUCHA – FIRMA „MAXBUS”

 

Drużyny, które stanęły na najwyższym podium, będą reprezentowały powiat limanowski w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Mikluszowicach (powiat bocheński), 11 maja 2022 r. – grupa I, 12 maja 2022 r. – grupa II.

           

 Dorota Borowiec