Pewnego dnia w górach..

Trasa: Poręba Górna - żółty szlak do Schroniska PTTK Stare Wierchy - czerwony szlak do Bacówki PTTK Maciejowa – czarny szlak do Rabki Zdrój (Słone)

2 czerwca 2022 r. klasa VII wraz z wychowawczynią oraz księdzem Pawłem wybrali się w góry. Celem naszej wycieczki było schronisko na Maciejowej. Bacówkę zbudowano na Polanie Przyłsop na wysokości 852 m n.p.m. nieopodal granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Ze schroniska rozciągał się wspaniały widok: na południe na Tatry, na zachód na Babią Górę, a na północ na Luboń.

Cała trasa w miarę była łatwa J, przeszliśmy 12 kilometrów. Widzieliśmy przepiękne widoki, lasy, góry i wielkie piknikowe łąki. To wszystko sprawiło, że od dzisiaj Maciejowa i Stare Wierchy należą  do naszej czołówki wycieczek górskich.

Mimo tego, że na początku drogi padał deszcz, na końcu wyszło słońce i mogliśmy wspólnie zapalić ognisko i zjeść upieczone kiełbasy. Po drodze spotkaliśmy salamandry, a dokładnie salamandry plamiste, są piękne i wyjątkowe. Na salamandry należy szczególnie uważać, ponieważ bardzo często chodzą po szlakach. My spotkaliśmy, aż trzy! Legenda głosi, że ich jad stosowany w medytacji wywołuje halucynacje, a spotkanie salamandry „oko w oko” oznacza rychłe nadejście deszczu.

Salamandra plamista w Polsce podlega ochronie!

 Wycieczkę krajoznawczą zakończyło zejście do Rabki – Zdrój.

Dziękujemy…