Poznaj Polskę – Kraków

 

Uczniowie klas I-III wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w projekcie  „Poznaj Polskę”.   Na serwisie Rzeczpospolitej Polskiej mamy dokładnie wyjaśnione na czym to zamierzenie polega: „Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.”

W piękny majowy poranek nasi  mali podróżnicy zebrali się przed  kasińczańską  „jedynką”, aby odkrywać piękno naszej ojczyzny. Pierwszym puntem na mapie naszej wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.  Uczniowie udali się do bazyliki, gdzie serdecznie powitał ich kustosz.  Był czas na modlitwę , zwiedzanie i chwilę zadumy. Obok okazałej świątyni znajduje się wieża widokowa, wysoka na 76 metrów, zwieńczona krzyżem. Dzieciom udało się pokonać samodzielnie 315 schodów  i podziwiać z platformy piękne widoki Krakowa. Każdy „mały pielgrzym” mógł uderzyć w Dzwon „Świętej Agaty- Patronki Ludwisarzy” Wizyta w krakowskich Łagiewnikach zakończyła się adoracją w kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego przy grobie św. Faustyny. Wizyta w tym miejscu to czas zadumy, wyciszenia i modlitwy.

Drugim punktem na mapie naszej wycieczki było Muzeum Lotnictwa w Krakowie.  Na wizytę w tym miejscy szczególnie czekali chłopcy, ale po przekroczeniu progu muzeum okazało się , że  dziewczynki  były tak samo zachwycone. Nasi przewodnicy byli prawdziwymi pasjonatami . W bardzo interesujący sposób  przedstawili historię  obiektu i eksponatów, które się tam znajdują.  Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek na temat historii powstania pierwszego samolotu, samolotów biorących udział w I i II wojnie światowej oraz wielu innych okazów , będących własnością muzeum. Pod fachowym okiem instruktora  „ mali podróżnicy” wzięli udział w warsztatach modelarskich. Każdy  uczeń składał drewniany model samolotu. Było to zadanie , które wymagało od uczestników skupienia i precyzji. Dzieci poradziły sobie perfekcyjnie. Każdy zabrał do domu „swój samolot” samodzielnie skonstruowany. Nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem perfekcyjnie i każdy zabrał do domu ze sobą samolot.  Byli zachwyceni wizytą w muzeum , być może wśród nich znajduje się przyszły pilot.

Oglądając pamiątkowe zdjęcia możemy stwierdzić, iż zaplanowane cele  zostały w pełni zrealizowane. Wycieczki pozwalają naszym uczniom pogłębić wiedzę , poznać  historię , odkryć wiele nowych miejsc i uczyć się samodzielności.

Justyna Łazorko