Poznaj swoją okolicę – u nas jest pięknie i ciekawie!

Poznaj swoją okolicę – u nas jest pięknie i ciekawie!

   Wykorzystując piękny początek października, uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasince Małej wraz z opiekunami wybrali się na pieszą wycieczkę na Lubogoszcz.

   Wędrując czarnym szlakiem turystycznym, przez lasy położone w Beskidzie Wyspowym, mogliśmy podziwiać cudowną, złotą polską jesień. Pan leśniczy Antoni Niedośpiał oprowadzał nas po Leśnej Ścieżce Edukacyjnej „Lubogoszcz”. Zatrzymaliśmy się przy dziesięciu przystankach i słuchaliśmy niezwykle ciekawych opowieści o tutejszej przyrodzie:  o zwierzętach, roślinach, różnych gatunkach ptaków. Dowiedzieliśmy się, co to jest młodnik jodłowy, drzewostan dojrzewający, bioróżnorodność w lasach. Widzieliśmy siewki buka, jodły i świerka.

   „Zapadlisko” odsłoniło nam warstwy skał, piaskowców utworzonych  przed dziesiątkami milionów lat. W śródleśnym źródełku zobaczyliśmy traszki, a przy drodze salamandrę plamistą. Wielkie jodły na każdym zrobiły niesamowite wrażenie.

   Zaciekawił nas paśnik drabinowy dla saren i jeleni. Pan leśniczy opowiadał, że zwierzęta obgryzają korę, aby pozyskać potrzebne witaminy, są więc w tym paśniku dokarmiane.

   Poranne mgły szybko się ulotniły i zobaczyliśmy cudowne prześwity słońca pomiędzy koronami drzew. Słoneczko nas przyjemnie ogrzewało i szliśmy sobie po szeleszczących, brązowawych dywanach z liści, ozdobionych uroczymi bukowymi orzeszkami  

   Na „Lubogoszczy” czekała nas kolejna atrakcja: Warsztaty artystyczne pod tytułem „Zagórzańskie malowanie” sfinansowane przez Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość poprowadzone przez artystkę Panią Józefę Potaczek. Malowaliśmy prawdziwymi farbami portrety, pejzaże na płótnie, bukiety kwiatów, a nawet samochody do przewożenia drewna.

   Był też czas na piłkę, rugby, siatkówkę, badmintona. Gościnna atmosfera pani Marii Grzędy i jej „Załogi” udzieliła się wszystkim. Pokrzepieni smacznymi frytkami i domowym kompotem, mieliśmy świetne humory.

   Ta wycieczka była doskonałą zachętą do rodzinnego wędrowania po okolicznych szlakach Beskidu Wyspowego.

Ewa Cetnarowska