Przygotowania do świąt wielkanocnych z "Paradnymi Gosposiami"!

"Patrzcie, ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia."
D. GellnerUczniowie klas I-III Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej rozpoczęli już przygotowania do świąt wielkanocnych. Stało się to za sprawą Pań z miejscowego Koła Paradne Gosposie, które zaszczyciły nas swoją obecnością i przeprowadziły warsztaty pt.: „Wielkanocna pisanka”.

Gosposie, ubrane w przepiękne stroje zagórzańskie, podzieliły się z nami wiedzą na temat tradycyjnych, dawnych oraz współczesnych technik zdobienia pisanek wielkanocnych. Z wielkim zaangażowaniem opowiadały o swoich pracach, małych dziełach sztuki, równocześnie demonstrując ich wykonanie. Cierpliwie odpowiadały na liczne pytania zadawane przez dzieci, które bardzo zainteresował temat związany ze zdobieniem pisanek.

Po zakończonym pokazie to uczniowie sprawdzali swoje umiejętności manualne i zdolności plastyczne. Trzeba przyznać, że Gosposie były zachwycone kreatywnością najmłodszych. Dały się nawet słyszeć głosy, że może wśród tych dziewczynek i chłopców są „Paradne Gosposie i Paradni Gospodarze”.

Paniom z Koła Paradne Gosposie serdecznie dziękujmy za wspaniałą lekcję tradycji i regionalizmu. Nasi milusińscy nie mogą się już doczekać kolejnej wizyty Pań, dlatego liczymy na dalszą współpracę – podkreślają organizatorzy spotkania. 

Justyna Łazorko

Małgorzata Łabuz