Rozpoczynamy nowy rok szkolny – 2019/2020.

 Rozpoczynamy nowy rok szkolny – 2019/2020. Na początek życzenia dla Pani dyrektor i nauczycieli: dużo cierpliwości, siły i radości płynącej z tej trudnej, ale pięknej pracy pedagogicznej. Uczniom życzymy wytrwałości, entuzjazmu, wiary we własne siły w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Rodzicom życzymy, by mogli być dumni ze swoich dzieci, które wyrastają na dobrych i mądrych młodych ludzi.   

  Wrzesień to także miesiąc, kiedy w naszej Ojczyźnie działy się straszne rzeczy. Wybuchła wojna. Żołnierze niemieccy i radzieccy wprowadzili śmierć, cierpienie i zniszczenie. Okrucieństwo wojny przybrało straszliwe rozmiary. Zginęło miliony Polaków, kraj został zbombardowany.

  W naszej szkole uczniowie starszych klas wspólnie z nauczycielami przygotowali uroczystą akademię. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy walczyli i polegli, aby Polska była wolna, byśmy mogli żyć  w pokoju, w wolnej niepodległej Ojczyźnie.

  Bolesne przeżycia tamtego „mrocznego czasu” uczniowie wyrazili słowami poety:
 „Pieśnią o żołnierzach z Westerplatte”, „Elegią o …(chłopcu polskim)”. Przepięknymi, wzruszającymi piosenkami żołnierskimi.

   Kolejna bolesna data w historii naszego narodu to 17. września 1939 roku. Sowiecka Rosja zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow zaatakowała Polskę od wschodu. Nastąpiła okupacja niemiecko – rosyjska. W podpisanym układzie „O granicach i przyjaźni” obaj agresorzy współpracowali w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych.

   Musimy uczyć się polskiej historii, czcić pamięć bohaterów i zwykłych ludzi, którzy przeciwstawiali się złu. Bo Polska zbudowana na prawdzie i pamięci będzie rzeczywiście wolna.

   Józef Piłsudski powiedział: „Niepodległość rodzi się w sercach i umysłach małych dzieci”, dlatego przygotowaliśmy uroczystą akademię poświęconą tragicznemu wydarzeniu, jakim była agresja rosyjska na broniącą się przed Niemcami Polskę. Niech tragizm tamtych wojennych lat wyrażą słowa pieśni, nostalgicznie i nastrojowo wykonanych przez naszych uczniów:

  „ O, Panie, któryś jest na niebie,/ wyciągnij sprawiedliwą dłoń!/ Wołamy z cudzych stron do Ciebie/ o polski dach i polską broń./ O, Boże, skrusz ten miecz, /co siecze kraj,/ do wolnej Polski nam powrócić daj!/ By stał się twierdzą nowej siły/ nasz dom, nasz dom.”

  „Deszcz, jesienny deszcz/ bębni w hełmu stal./ Idziesz, młody żołnierzyku/ gdzieś  w nieznaną dal./ Może jednak Bóg/ da, że wrócisz znów,/ będziesz tulił ciemną główkę/ miłej twej do snu.”     

                                                                                                                          Redakcja