Spotkanie autorskie z Panią Ewą Stadtmüller

4 kwietnia 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ewą Stadtmüller. Wzięły w nim udział Przedszkolaki – grupa mieszana, 5- latki oraz 6- latki, a także uczniowie klas: I, II, III A i III B szkoły podstawowej. 

Pani Ewa jest autorką ponad 100 książek. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter-Spławińską „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora” czy też napisane wspólnie z Anną Chachulską przewodniki: „Kraków i okolice” oraz „Zakopane i okolice”. Z kolei nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: „Przypalona szarlotka”, „Zwierzyniec Pana Boga” czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II – „Z Wadowic do nieba”. W 2003 roku Ewa Stadtmuller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, natomiast w 2008 za książkę „A - jak anioł” otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2008.

Podczas spotkania milusińscy zapoznali się z twórczością Pani Ewy. Autorka z wielkim zaangażowaniem przedstawiała swoje książeczki, opowiadała o przygodach swoich bohaterów. Chętni mieli okazję wcielić się w bohaterów książeczek za pomocą rekwizytów, które przywiozła Pani Ewa.

Celem spotkania autorskiego było kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań najmłodszych  i szerzenie wśród nich nawyku sięgania po książki oraz zapoznanie z twórczością Pani Ewy Stadtmüller. Praktyka uczy bowiem, że uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. Takie spotkania autorskie są zatem aktywną zachętą do czytania, rozwijają wrażliwość uczniów i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Miłą niespodzianką była możliwość kupienie książeczek autorki z osobistą dedykacją. Mamy nadzieję, że Pani Ewa nas jeszcze odwiedzi – informują organizatorzy.

            Justyna Łazorko

Małgorzata Łabuz