Spotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

 

 

W czwartek, 20 grudnia 2018 r., w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej tradycyjnie odbyła się Wigilia szkolna połączona z uroczystą akademią wprowadzającą nas w atmosferę zbliżających się Świąt. Spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej atmosferze. Szkoła wypiękniała, udekorowana świątecznymi ozdobami, a we wspaniałej scenografii młodzież przedstawiła Jasełka we współczesnej aranżacji.

Pierwsza część występu składała się z kilku scen, w których Józef z Maryją, zdążając do Betlejem, szukali schronienia, a także prosili o kromkę chleba i szklankę wody napotkanych po drodze ludzi. Na początku dotarli na boisko, gdzie spotkali rozmawiających ze sobą piłkarzy. Później rozmawiali z dziewczynami, które rozbawione wyszły z dyskoteki. Następnie udali się do hotelu. W żadnym z tych miejsc Józef z Maryją nie otrzymali pomocy, zostali wyśmiani i odrzuceni. Dopiero w scenie na dworcu kolejowym, gdzie spotkali grupę bezdomnych, zostali potraktowani życzliwie. Ci biedni ludzie podzielili się z Maryją i Józefem tym, co mieli. Zaprosili ich do siebie, dali koc a także poczęstowali kromką chleba i wodą. W drugiej części do stajenki, gdzie z Maryją i Józefem było już Dzieciątko Jezus, oprócz aniołów przyszli również sportowcy, dziewczęta z dyskoteki, pracownicy hotelu oraz bezdomni. Wszyscy rozpoznali w Maryi i Józefie tych podróżujących, którym wcześniej odmówili pomocy. Teraz nawróceni przyklęknęli przed żłóbkiem i oddali hołd Świętej Rodzinie.

W misterium bożonarodzeniowym przygotowanym pod kierunkiem Katarzyny Filipiak i Joanny Kubowicz uczniowie przypomnieli wszystkim nie tylko to, co zdarzyło się w Betlejem, ale również to, jakie wartości powinny być najważniejsze dla każdego człowieka.

Między kolejnymi scenami Jasełek publiczność miała okazję posłuchać kolęd oraz świątecznych utworów przygotowanych przez szkolny chórek pod kierunkiem Łukasza Szlachetki, Izabeli Obajtek i Elżbiety Strug.

Kiedy już umilkły ostatnie dźwięki muzyki, głos zabrała Pani Dyrektor Anna Piwowarska, która złożyła wszystkim życzenia świąteczne oraz wręczyła nagrody i dyplomy uczniom biorącym udział w konkursach organizowanych w szkole w okresie przedświątecznym – konkursie „Mój kalendarz adwentowy”, konkursie znajomości tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych oraz konkursie na najpiękniejszą dekorację świąteczną sali lekcyjnej.

Po zakończeniu akademii młodzież spotkała się w klasach ze swoimi wychowawcami, aby połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Wcześniej każdy mógł skosztować wigilijnych potraw przygotowanych przez Radę Rodziców. Na koniec odbyło się spotkanie Dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły, któremu również towarzyszyła radosna, rodzinna atmosfera.

 

Dorota Borowiec