Spotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiem w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

26 stycznia 2018 r. naszą szkołę odwiedził po raz kolejny Samuel Kempski z grupy „Trzask”, której członkowie odbyli już kilkadziesiąt egzotycznych podróży a ich pokazy cieszą się wielką popularnością wśród młodzieży. Tym razem spotkanie poświęcone było Japonii – kulturze tego kraju, tradycjom, historii.

Prezentowanym przez podróżnika fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki informacji, momentami nawet szokujących faktów opisujących życie codzienne Japończyków, ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie wyjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni. Uczniowie podziwiali na zdjęciach tokijskie napowietrzne autostrady, Shinkansenem – superszybki pociąg pocisk, japońskie domy, mikroskopijne mieszkania w wielkich miastach i wstrząsoodporne wieżowce, kapsułowy hotel, zamki Himeji i Matsumoto, świętą wyspę Miyajima, na której nikt nie może się urodzić ani umrzeć. Podróżnik zabrał również młodzież na wirtualną wycieczkę po Kioto, dawnej stolicy kraju, oraz po Alpach Japońskich i górze Fuji. Opowiedział o spotkaniu z gejszą, posiłku z jadowitej ryby Fugu, suhsi i sake oraz o zawodnikach sumo. Przedstawił historię Hiroszimy i relację pani Keiko, która mając osiem lat, przeżyła wybuch bomby atomowej. Wytłumaczył, co znaczy słowo Fukushima – dzisiaj kojarzące się światu z elektrownią atomową zniszczoną przez tsunami. Prezentację urozmaicały rekwizyty przywiezione z wyprawy.

Wspaniale opowiedziana relacja z podróży z pewnością przyczyniła się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat Japonii i rozbudzenia w nich ciekawości świata.

 

Dorota Borowiec