Teatralna uczta

Teatralna uczta

 

Uczniowie klasy 8 naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej wybrali się wspólnie do Limanowskiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl „Dziady cz. II” w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego z Krakowa w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Była to prawdziwa duchowa uczta, klasyczna realizacja sceniczna trudnego dramatu Adama Mickiewicza, który pokazuje, że stare tradycje ludowe mogą nadal fascynować i również współcześnie budzić zainteresowanie. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie dzieło A. Mickiewicza, zapoznać się z tworzywem teatralnym, jakim są słowo, gest, scenografia, muzyka, a ponadto docenić profesjonalną grę aktorów. Mogli też porównać z własnymi wyobrażeniami postaci po omówionej lekturze, a taka forma poznawania literatury sugestywniej przemawia do  wyobraźni młodego czytelnika. Występ podobał się uczniom, dzięki czemu z pewnością lepiej zapamiętają treść dramatu Mickiewicza.

Po spektaklu uczniowie odwiedzili Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, gdzie po zwiedzaniu wystawy uczestniczyli w warsztatach „Jesienny pejzaż – malowanie na szkle”.

Odkryli fascynujący świat malarstwa na szkle - jednej z tradycyjnych techniki malarskich Podhala. Następnie wykonali własne obrazy. Każdy wybrał dla siebie odpowiedni wzór, który następnie odbili na szkle i wypełnili farbami. Po zakończeniu warsztatów uczniowie zabrali swoje prace do domu. Będą wspaniałą pamiątką z wycieczki.

 

Dorota Borowiec