Trzydniowa wycieczka klas 7-8 do Wrocławia
W dniach 27-29 maja 2024 r. uczniowie klas 7-8 wraz z opiekunami – p. Katarzyną Nawarą, p. Ewą Cetnarowską i p. Justyną Łazorko – udali się na wycieczkę do Wrocławia.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej – oddziału Muzeum Narodowego, który eksponuje obraz „Bitwy pod Racławicami”. Następnie uczestnicy spotkali się z lokalnym przewodnikiem i zwiedzili miasto. Mieli okazję zobaczyć Ostrów Tumski, gotycką katedrę Jana Chrzciciela, pomnik Jana Nepomucena, most zakochanych, Ossolineum, Uniwersytet Wrocławski, barokową Aulę Leopoldina, Jatki Mięsne, Rynek, ratusz, pręgierz, Kamienice „Jaś i Małgosia”, wrocławskie „krasnale”, Plac Solny.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęli od przejazdu do słynnego wrocławskiego ZOO z nowo otwartą częścią Afrykarium – kompleksu, gdzie prezentowane są zwierzęta Czarnego Lądu. Następnie przeszli do Ogrodu Japońskiego urządzonego według zasad feng-shui. Kolejnym punktem był przejazd do Hydropolis. Jest to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody w różnych, fascynujących perspektywach. Wieczorem uczestnicy wycieczki udali się na pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej, która ma powierzchnię około 1ha. W jej niecce umieszczono 300 dysz wodnych różnego rodzaju (gejzery, dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe, wodne, które mogą tryskać wodę na wysokość 40 metrów) oraz 3 dysze ogniowe. Na dnie znajduje się 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi część multimedialnych pokazów wodnych odbywających się w rytm muzyki. Uzupełnieniem przedstawienia były projektory i kolorowe światła laserowe.
W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy udali się do punktu widokowego Sky Tower. Przeszklony taras na 49. piętrze wieży pozwalał podziwiać panoramę miasta z góry. Uczniowie spoglądali na miasto z wysokości 200 metrów. Przekonali się osobiście, że „podróże kształcą”. Ta była również okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich, integracji oraz nawiązania nowych przyjaźni.
K. Nawara