Logowanie do LIBRUSa
TYDZIEŃ MISYJNY W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

 

TYDZIEŃ MISYJNY W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W KASINCE MAŁEJ

 

            26.10.2017 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Anny Piwowarskiej, Pani Katechetki Katarzyny  Filipiak i ks. Dominika Popielarczyka naszą szkołę odwiedził ks. Prałat Tadeusz Dziedzic - Proboszcz kasińczańskiej wspólnoty, misjonarz, Dyrektor  Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego w Kurii.

Spotkanie rozpoczął ks. Wikary wspólną modlitwą różańcową za 22 misjonarzy skazanych na karę śmierć przez islamistów w Afganistanie. Po modlitwie różańcowej przyszedł czas na wspólne śpiewanie z Panią Katechetką. Do spotkania z ks. Proboszczem dzieci odpowiednio się przygotowały, najmłodsi milusińscy mieli barwne stroje, które utożsamiały ich z dziećmi z różnych zakątków świata. Natomiast uczniowie starszych klas mieli  koszulki w kolorze zielonym, czerwonym, białym, niebieskim i żółtym. Kolory te symbolizują kontynenty. Kolor zielony - Afrykę - nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów; tropikalnych. Kolor czerwony - Amerykę - podkreśla kolor skóry Indian, rdzennych mieszkańców Ameryk. Kolor biały - Europę i Ojca Świętego - oznacza kolor skóry Europejczyków. Kolor niebieski - Oceanię - symbolizuje Ocean Spokojny, na którym rozsiane są rozliczne wyspy. Kolor żółty - Azję - przypomina ludy Azji, najliczniejsze na świecie. Ks. Proboszcz na misjach przebywał 15 lat, podzielił się z nami wspomnieniami z Tanzanii. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o tym, jak wygląda życie i edukacja dzieci, czym się zajmują, jaka jest rola mężczyzny i kobiety w tym kraju. Ks. Tadeusz opowiadał różne ciekawostki, o których zapewne nie przeczytamy w żadnej książce ani przewodniku. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia pamiątek przywiezionych z Tanzanii przez ks. Proboszcza. Najradośniejszym momentem spotkania była nauka piosenki w języku suahili.

Na zakończenie spotkania rozległo się w murach kasińczańskiej jedynki głośne „Sto lat” dla ks. Tadeusza z okazji imienin. Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności życzyła  ks. Tadeuszowi dużo zdrowia, Bożego Błogosławieństwa, realizacji wszystkich zamierzeń, spełnienia marzeń i aby w naszej wspólnocie czuł się jak w rodzinie. Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele uczniów. Mamy nadzieję, iż te spotkania staną się tradycją, gdyż chcielibyśmy usłyszeć jeszcze inne historie z życia misyjnego ks. Tadeusza - relacjonują uczniowie.

Dzięki temu spotkaniu jesteśmy bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, staramy się zrozumieć dzieci w różnych zakątkach świata.

 

Justyna Łazorko