Wieliczka - nasze narodowe dziedzictwo

 

Dnia 27 października 2022r. uczniowie klas I – III Zespołu Placówek Oświatowych wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z zabytkami wpisanymi na światową listę zabytków UNESCO.  

Po wejściu na teren kopalni okazało się, że aby móc znaleźć się w podziemiach, najpierw trzeba pokonać 64 poziomy, na miejsce każdego prowadziło 7 schodów, łatwo więc policzyć, ile stopni trzeba było pokonać. Widok, chodniki, kolejne przejścia i ściany kopalni, które pamiętają odległe czasy, z pewnością warte jednak były włożonego wysiłku i dzieci bez marudzenia, z wielkim zainteresowaniem pokonały trasę w głąb Ziemi.

Przewodnik, który oprowadzał grupę, z dużym zainteresowaniem opowiadał  historię kopalni, pokazywał autentyczne urządzenia i narzędzia górnicze. Szlak turystyczny w kopalni obejmował  Szyb Daniłowicza, który łączy powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni na głębokości ok. 243 m. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęło się na podszybiu Szybu Daniłowicza. Uczniowie podziwiali solankowe jeziora, przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznali dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.

Dzieci miały tez okazję pobawić się w podziemiach kopalni. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Skarbnikiem, który zaprosił ich do swojej siedziby. Dzieci wzięły udział w inscenizacji legendy o św. Kindze i otrzymały od Skarbnika pamiątkowe dyplomy.

W godzinach popołudniowych zmęczeni, ale szczęśliwi z głową pełną wrażeń wrócili do Kasinki, gdzie czekali już stęsknieni rodzice.

Agnieszka Kozak Stożek