Wolontariat prężnie działa!

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

 lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma,

 lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Św. Jan Paweł II

 

W Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej w bieżącym roku szkolnym podjęto szereg działań w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

Kontynuowano adopcję misyjną dziewczynki Muskan Jugal z Indii. Wspólnymi siłami udało się opłacić 11 miesięcy jej nauki (do maja 2022 r. włącznie). W kolejnym roku szkolnym będzie kontynuowane to piękne dzieło.

Uczniowie brali udział w akcji promującej sprzedaż płyt oraz kalendarzy, a zdobyte środki finansowe przeznaczono na budowę pierwszej szkoły muzycznej w RPA.

Podtrzymywana jest tradycja organizowania „Paczki na Gwiazdkę” dla dzieci z oddziału  Onkologii i Hematologii Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Podjęta inicjatywa była podzielone na dwa duże działania. Zbierano nakrycia głowy w ramach akcji „Podaruj mi turban” oraz zorganizowano w szkole „Dzień babeczki”. Cały dochód ze sprzedaży słodkości został przeznaczony na zaspokojenie potrzeb oddziałowych Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Z bardzo dużym odzewem spotkała się zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Część zebranych produktów została przekazana do dyspozycji Gminy Mszana Dolna, a część do domu rekolekcyjnego w Kasince Małej.

Szkoła uczestniczyła w projekcie ekologicznym i edukacyjnym „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Jego celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Bon w wysokości 157 zł za zebrane elektrośmieci przeznaczono na zakup materiałów biurowych.

Kolejnym przedsięwzięciem była organizacja „Dnia babeczki” w celu zebrania potrzebnych funduszy na zakup „Serca na zakrętki”. Dzięki ofiarności naszych uczniów                   i rodziców możliwy był zakup serca, które niesie pomoc innym. Odbyło się już pierwsze przekazanie nakrętek dla Maksia z Mszany Dolnej.

 

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy otwierają swoje serca na potrzeby innych. Mamy świadomość, że bez WASZEGO wsparcia nie udałoby się przeprowadzić żadnej akcji. Mamy nadzieję, iż kolejny rok szkolny będzie tak samo owocny, obfity w akcje charytatywne, że nadal będziemy się wspólnie angażować i świadczyć bezinteresowną pomoc potrzebującym. Mamy na uwadze, że na zawsze pozostają w pamięci obrazy radości, wdzięczność i uśmiech drugiego człowieka. – podsumowują opiekunowie.

 

Justyna Łazorko

Szkolne Koło Wolontariatu