Wycieczka do Zakopanego z programem Poznaj Polskę

 

Ciepłe majowe dni zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu, dlatego uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasince Małej wyruszyli na wycieczkę do Zakopanego, podczas której mieli okazję poznać piękno tatrzańskiej przyrody oraz tradycje i zwyczaje podhalańskiej kultury.

Pierwszym punktem programu było wyjście na Sarnią Skałę. Uczniowie wyruszyli na szlak pod opieką przewodnika tatrzańskiego. Przeszli Doliną Białego i Czerwoną Przełęcz,
by w końcu dotrzeć na szczyt Sarniej Skały. Po drodze dzieci miały okazję poznać środowisko przyrodnicze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski. Ze szczytu podziwiali panoramę Tatr, a zwłaszcza piękny widok na Giewont.  Następnie Doliną Strążyska zeszli do Zakopanego.

Drugim punktem programu była wizyta w Muzeum Tatrzańskim
w Zakopanem. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach edukacyjnych “Etno-Przyrodnicze opowieści o niedźwiedziach”
i gry edukacyjnej “Zbójnickim tropem”. Na warsztatach dzieci poznały etnograficzne i przyrodnicze ciekawostki o niedźwiedziach brunatnych,  dowiedziały się, czym żywią się niedźwiedzie żyjący w Tatrach, z jaką prędkością potrafią biegać oraz co oznacza powiedzenie “niedźwiedzia przysługa”. Na koniec zajęć mieli okazję wykonać włóczkowy brelok w kształcie niedźwiedzia. Podczas gry edukacyjnej dowiedzieli się kto został zbójnikiem, kim byli najsłynniejsi harnasie. Kogo napadali zbójnicy, jakie zasady stosowali podczas napadów i podziału łupów. Podczas wizyty
w muzeum mieli okazję podziwiać wspaniałe eksponaty związane z góralską kulturą i tradycjami Podhala.

Na koniec wycieczki uczestnicy wycieczki zjedli obiad w Karczmie Zadyma w Szaflarach. Była to okazja do posmakowania regionalnych, góralskich potraw.