Wycieczki edukacyjne uczniów kasinczańskich szkół

Wycieczki edukacyjne uczniów kasinczańskich szkół

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasince Małej wzięli udział w wycieczce do Myślenic na spektakle teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie, które przybliżyły im treść lektur szkolnych. Młodsi obejrzeli przedstawienie „W krainie Narnii” oparte na kultowej powieści autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa. Historia znana także z lubianych przez miliony ekranizacji tym razem opowiedziana została w nowy, zaskakujący sposób, w atrakcyjnej, teatralno-musicalowej adaptacji. Starsi uczniowie natomiast przypomnieli sobie główne wątki dramaturgiczne składające się na ponadczasowe arcydzieło, jakim jest „Pan Tadeusz”. Aktorzy w interesujący sposób ukazali  bogactwo gatunkowe utworu. W cyklu kilkunastu scen-obrazów przedstawili historię „ostatniego zajazdu na Litwie”, pokazali nie tylko dynamiczną akcję, ale również piękno języka polskiego jednego z najważniejszych utworów polskiej literatury. Muzyka, efekty dźwiękowe i wizualne wspomagały artystów na scenie, dostarczyły wielu emocji i pomagały zrozumieć przesłanie obu utworów.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Uczniowie podczas prelekcji poznali okoliczności powstania obiektu, udział Myślenic i naszego regionu w odzyskaniu i utrzymaniu niepodległości Polski. Niezwykłe, cenne eksponaty znajdujące się w muzeum były punktem odniesienia barwnej opowieści przewodnika. Uczniów szczególnie zachwycił niemiecki ciągnik artyleryjski Raupenschlepper Ost, który w czasach II wojny światowej przetaczał się na swych gąsienicach po naszym regionie. Duże zainteresowanie wzbudził też zabytkowy samochód Renault Celtaquarte z lat 30. XX w. należący niegdyś do Mieczysława Fogga. Uczestnicy wycieczki wzięli również udział w zajęciach etnograficznych pt. „Dawna wieś, czyli jak chłop gospodarzył, a baba chałupę prowadziła”, podczas których poznali kulturę kliszczacką i krakowską, życie w dawnej wsi, w XIX-wiecznym mieście i szlacheckim dworze. Usłyszeli o kowalach, rzeźbiarzach i innych rzemieślnikach.

Na zakończenie wycieczki mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji podczas zabaw w kręgielni. Była to okazja do integracji i poznania jednego ze sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wyjazd zachęcił uczniów do obcowania ze sztuką teatralną, przybliżył treść lektur szkolnych, poszerzył wiedzę na temat kultury i historii naszego regionu oraz dał możliwość integracji uczniów kasinczańskich szkół.

 

Dorota Borowiec